Strona główna » Dokumenty » Protokoły komisji » Protokół nr 44/2005 z posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu odbytego w dniu 24 października 2005 roku

Protokół nr 44/2005 z posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu odbytego w dniu 24 października 2005 roku

Numer protokołu: 44
Rok: 2005

Rady Miejskiej Borku Wlkp.

odbytego w dniu

24 października 2005 roku

 

W posiedzeniu udział wzięli: członkowie Komisji, Burmistrz Borku Wlkp. – Marian Jańczak, Skarbnik Gminy – Mirosława Kozłowska, Kierownik MGOPS – Dorota Dutkowiak, Przewodniczący Rady – Roman Kręciołek oraz pozostali radni Rady Miejskiej Borku Wlkp. - lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.

 

 

 

 

  1. Otwarcie posiedzenia.

    Ad.1. Otwarcie posiedzenia.

    Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji – Tomasz Pawlak. Przedstawił porządek obrad, który przyjęto bez zmian.

    Ad.2 Zaopiniowanie materiałów na sesje Rady Miejskiej.

    1. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:
    1. likwidacji zakładu budżetowego
    2. zmieniająca uchwałę w sprawie zmian budżetu i w budżecie
    3. zmiany budżetu i w budżecie
    4. zasad sprawienia pogrzebu przez Gmi
    5. finansowania wieloletniego zadania z zakresu zaopatrzenia gminy w energię elektryczną

    W tym punkcie Burmistrz stwierdził, że zakład należy zlikwidować, ponieważ na dzień dzisiejszy nie ma żadnych perspektyw rozwoju. Poinformował także, że kierownictwo zakładu do końca sierpnia br. miało przygotować i przedstawić program rozwoju, jednak do dnia dzisiejszego tego nie uczyniło. Burmistrz uważa, że cześć pracowników z likwidowanego zakładu znajdzie zatrudnienie przy Urzędzie do sprzątania miasta, natomiast sprzęt MGZG można sprzedać.

    Radny – Kazimierz Banaś dodał, że w opinii pracowników zakładu jest tam zbyt wiele administracji, a zaległości finansowe tego zakładu są bardzo duże.

    Radny – Jerzy Prałat stwierdził, że jeśli planowane jest przekształcenie zakładu w spółkę, to nie należy pozbawiać pracy osób tam zatrudnionym.

    Pozostali radni wypowiedzieli się za takim przekształceniem zakładu, aby nie pozbawiać ludzi tam zatrudnionych pracy.

     

    Burmistrz stwierdził, że nigdy nie wypowiedział się, że dyrektor MGZG jest nieudolny. Dodał, że obecny zakład nie spełnia jego oczekiwań i uważa, że najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie spółki, ponieważ wówczas jest możliwość brania udziału w przetargach na wykonywanie różnego rodzaju prac.

    Radny – Marek Rożek uważa, że utworzenie spółki nie rozwiąże problemu, ponieważ będzie to tworzenie “następnego ogona” dla Gminy. Radnym zależy aby były miejsca pracy jednak nie widzi możliwości rozwiązania sprawy. Dodał także, że jednym z problemów i to już od dawna jest “chore kierownictwo”.

    W tym temacie wypowiedział się także Przewodniczący Rady, który przypomniał, że po wystąpieniu z Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich powstał zakład, który miał służyć Gminie, stworzyć nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Dodał także, że należy szczegółowo sprawę rozważyć przed podjęciem nowej decyzji.

    Więcej uwag nie zgłoszono.

    W tym punkcie Skarbnik Gminy wyjaśniła, że projekt uchwały dotyczy zmian załącznika nr 1i nr 2 uchwały XXXIII/231/2005 Rady Miejskiej z dnia 22 września 2005 r. w związku ze złym zakwalifikowaniem środków w wysokości 10.000,- zł na budowę boiska sportowego – zamiast na inwestycje były ujęte w wydatkach bieżących.

    Radni nie zgłosili zastrzeżeń.

    i tak:

    I.

    Zmiany planu budżetu po stronie dochodów dotyczą:

    1. Zwiększenia dochodów w dziale 900 “ Gospodarka komunalna i ochrona środowiska” z tytułu zwiększenia zakresu zadania inwestycyjnego p.n.. “Wymiana sieci wodociągowej i przyłączy w m. Jeżewo” oraz z uwagi na przejęcie sieci wodociągowej z terenu gospodarstwa w Jeżewie Agencja Nieruchomości Rolnych o/ w Poznaniu zwiększa bezzwrotną pomoc finansową o 80.000 złotych / tj. z 200.000 na 280.000 złotych/.

     

    II

    Zmiany planu budżetu po stronie wydatków dotyczą:

    1. W dziale 750 “Administracja publiczna” w rozdziale 75023 “Urzędy gmin /miast i miast na prawach powiatu” zwiększa się wydatki o kwotę 18.000 złotych na zakup materiałów /10.000 złotych/ i usług pozostałych /8.000 złotych/

     

     

     

    W rozdziale 75075 “Promocja Gminy” zwiększa się wydatki o kwotę 2.500 złotych na zakup usług pozostałych /program promocyjny na tvp3/.

    W rozdziale 75095 “Pozostała działalność5.320 złotych na zakup materiałów i wyposażenia.” zwiększa się wydatki o kwotę

     

     

     

    2. W dziale 852 “Pomoc społeczna” w rozdziale 85215 “Dodatki mieszkaniowe” zmniejsza się wydatki o kwotę 12.000 złotych

    Powyższą kwotę planuje się przenieść do rozdziału 85219 “Ośrodki pomocy społecznej” na zakupy inwestycyjne / zakup komputera i programów /.

    3.W dziale 900 “ Gospodarka komunalna i ochrona środowiska” w rozdziale 90008 “Ochrona różnorodności biologicznej i krajobrazu10.000 złotych na zadrzewienia śródpolne.” zwiększa się wydatki o kwotę

     

     

    W rozdziale 90015 “ Oświetlenie ulic, placów i dróg5.000 złotych na zakup energii elektrycznej.” zwiększa się wydatki o kwotę

     

     

    W rozdziale 90095 “ Pozostała działalność102.500 złotych ” zwiększa się wydatki o kwotę

    na zakup usług remontowych 20.000 złotych / odmulenie stawu w Borku Wlkp./

    oraz o kwotę 2.500 złotych na zakup usług pozostałych /usługi badawczo-rozwojowe w dziedzinie archeologii i historii /.

    W paragrafie 6050 “Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych80.000 złotych na budowę sieci wodociągowej z przyłączami w Jeżewie / bezzwrotna pomoc z Agenci Nieruchomości Rolnej/.” zwiększa się wydatki o kwotę

     

     

    W paragrafie 6050 “Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych73.320 złotych / zmniejszenie kwoty pożyczki o 10.000 złotych i środków własnych 63.320 złotych/.

    Wyjaśnień w tym temacie udzieliła Sekretarz Gminy informując, że jest prowadzony rejestr wydanych materiałów.

    Innych uwag nie zgłoszono.

    Kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Borku Wlkp. – Dorota Dutkowiak poinformowała, że sprawienie pogrzebu, w tym osobom bezdomnym, odbywa się w sposób ustalony przez gminę zgodnie z wyznaniem zmarłego, dlatego podjęcie uchwały jest zasadne i uregulowane.

    Gmina organizuje pogrzeb w przypadku braku podmiotów lub osób bliskich do dokonywania pochówku.

    Sprawienie pogrzebu lub pokrycie kosztów przez gminę może ubiegać się osoba lub rodzina będące w niedostatku i nie mająca możliwości ubiegania się o świadczenie na ten cel z innych tytułów.

     

    Radni nie zgłosili żadnych zastrzeżeń.

    Radny – Andrzej Kubiak wnioskował o pobudowanie oświetlenia do bloku w Zalesiu.

    Jednak Burmistrz stwierdził, że w tym zakresie prac to zadanie nie może być wykonane.

    Radny – Marek Rożek zapytał jaki jest koszt całej inwestycji.

    Wyjaśnień udzielił Burmistrz twierdząc, że całe zadanie kosztuje 1712710 zł w tym są: koszty energii i konserwacji.

    Następnie radny – Marek Rożek stwierdził, że Gmina będzie płacić za energie znacznie więcej niż dotychczas, zapytał co zatem zyskuje.

    Skarbnik Gminy poinformowała, że zaciągnięte zobowiązanie jest na podwyższone koszty za energię (koszty konserwacji).

    Ad.4. Wolne głosy i wnioski.

    Radny – Jerzy Prałat wnioskował o pobudowanie parkingu na ul. Sienkiewicza w Borku Wlkp.

    Radny Tomasz Szczepaniak zgłosił wniosek o zamknięcie przejścia z ul. Sienkiewicza na ul. Słowackiego w Borku Wlkp.

    Radny - Michał Dopierała wnioskował o budowę drogi od Skokowa do ul. Szosa Jaraczewska – obecnie polnej. Zapytał także co z budową drogi na ul. Asnyka, oraz na jakim etapie jest budowa obwodnicy. Radny zgłosił również konieczność wymiany podłogi w świetlicy w Skokowie.

    Burmistrz wyjaśnił, że pod budowę obwodnicy odbywa się wykup gruntów, natomiast ul. Asnyka będzie realizowana po uzgodnieniach z niektórymi mieszkańcami w sprawie sprzedaży gruntu. W sprawie budowy drogi ze Skokowa Burmistrz uważa, że miejscowość ta ma już drogę, a w gminie jest wiele ważniejszych dróg do budowy. Natomiast w sprawie remontu świetlic wiejskich zostanie powołana komisja celem ustalenia i zabezpieczenia stosownych środków na ten cel.

    Następnie radna – Regina Kot wnioskowała o remont dachu na budynku byłej szkoły w Strumianach.

    W dalszej części posiedzenia radny – Marek Rożek wypowiedział się za budową nowego szpitala w Gostyniu. Uważa, że remont obecnego szpitala jest technicznie niemożliwy.

    Radny – Tomasz Szczepaniak zapytał czy zostanie zorganizowane spotkanie z młodzieżą jeżdżąca na rolkach w sprawie scate parku.

    Sekretarz Gminy wyjaśniła, że takie spotkanie zostanie zorganizowane, a wszyscy zainteresowani będą wcześniej powiadomieni.

    Radna – Różna Jędrosz wnioskowała o zmianę lokalu wyborczego w Koszkowie.

    Sekretarz Gminy wyjaśniła, że lokal wyborczy może być w Wycisłowie.

    Przewodniczący Rady wnioskował również o rozpatrzenie możliwości modernizacji Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp.

    Burmistrz uważa, że dyrektor MGOK winna zrobić wniosek o pozyskanie środków pozabudżetowych na powyższy cel, będzie można wówczas zrobić to kompleksowo

    Radny – Michał Dopierała zwrócił uwagę na brak podjazdu do budynku Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp. dla niepełnosprawnych uczniów.

    Wyjaśnień udzielił Burmistrz, twierdząc, że są zbierane środki na powyższy cel.

    Ad.5. Zakończenie.

    Wobec realizacji porządku obrad oraz braku innych głosów Przewodniczący Rady zakończyła posiedzenie.

     

    Protokołowała Przewodniczący Komisji

    Wiesława Wójcik Tomasz Pawlak

     

     

     

     

    Burmistrz wyjaśnił, że w związku z realizacja zadania pn.” Kompleksowa wymiana oświetlenia miejsc publicznych, ulic, placów i dróg znajdujących się na terenie miasta i gminy Borek Wlkp.” należy zaciągnąć zobowiązanie na powyższe zadanie na kwotę 750000,- zł. Zadanie to będzie realizowane w latach 2006-2012.

    ” zmniejsza się wydatki o kwotę

     

     

    Radny – Marek Rożek w związku ze zwiększeniem wydatków na zakup materiałów o kwotę 10.000 zł, zapytał w jaki sposób są rozliczane materiały biurowe w Urzędzie Miejskim.

    Skarbnik Gminy – Mirosława Kozłowska przedstawiła projekt zmian,

     

     

    Następnie radny – Michał Dopierała stwierdził, że utworzenie zakładu było dużym kosztem (wynajem siedziby od SKR , zakupienie niezbędnego sprzętu itp.). Radny uważa, że “nieudaczników” prowadzących zakład należy zwolnić, a pozostałych osób nie pozbawiać pracy.

  2. Zaopiniowanie materiałów na sesje Rady Miejskiej.
  3. Wolne głosy i wnioski.
  4. Zakończenie.

 

Porządek posiedzenia:

 

Protokół nr 44/2005

z posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu wspólnie z pozostałymi Komisjami




Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły komisji
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Wiesława Wójcik
Informację wprowadził: Mirosław Janowski
Opublikowany dnia: 2005-10-24
Wprowadzony do BIP dnia: 2015-08-06
Ilość zmian wpisu: 2 - pokaż poprzednie wersje


Powiadom o zmianach w tym dokumencie