Strona główna » Dokumenty » Protokoły komisji » Protokół nr 10/2003 z posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu odbytego w dniu 20 czerwca 2003 roku

Protokół nr 10/2003 z posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu odbytego w dniu 20 czerwca 2003 roku

Numer protokołu: 10
Rok: 2003

Protokół nr 10/2003
z posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu
odbytego w dniu 20 czerwca 2003 roku

W posiedzeniu udział wzięli: członkowie Komisji, Kierownik Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół w Borku Wlkp.- Barbara Dajewska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp. - Alina Glapka, Przewodniczący Rady - Roman Kręciołek oraz Burmistrz Borku Wlkp. - Marian Jańczak - lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.

Porządek posiedzenia:


  1. Otwarcie posiedzenia.

  2. Rozpatrzenie pism i wniosków.

 


  1. Sprawy bieżące gminy:

  1. umowa dzierżawna na lokal przy ul. Droga Lisia 1

  2. utrzymanie trzech klas pierwszych w SP w Borku Wlkp. w roku szkolnym 2003/2004

  3. budowa drogi Zimnowoda - Góreczki

  4. budowa obwodnicy Borku Wlkp.

  5. modernizacja Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp.

  6. sprawa targowiska

  7. modernizacja oświetlenia ulicznego

 


  1. Wolne głosy i wnioski.

  2. Zakończenie.



Ad.1. Otwarcie posiedzenia.

Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji - Tomasz Pawlak. Przedstawił porządek obrad, który przyjęto bez zmian.


Ad.2. Rozpatrzenie pism i wniosków.


  • Pismo Powiatowego Koła Wielkopolskiego Związku Hodowców Koni w Gostyniu z dnia 16.06.br w sprawie wsparcia finansowego Regionalnej Wystawy Koni Hodowlanych w Pudliszkach organizowanej w dniu 29.06. br


Decyzja Komisji: członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali przyznanie kwoty w wysokości 200,- zł na zakup nagród


  • Informacja Powiatowego Centrum Informacji Zawodowej i Planowania Kariery Zawodowej z dnia 20.06.br dotycząca wysokości kosztów uruchomienia oraz funkcjonowania Centrum Doskonalenia Zawodowego w Gostyniu


Decyzja Komisji: przyjęto do wiadomości


  • Pismo zespołu „Borkowiacy” dotyczące udzielenia pomocy finansowej na zakup ubrań


Decyzja Komisji: pozytywnie zaopiniowano dofinansowanie w wysokości 800,- zł


Ad.3. Sprawy bieżące gminy:


  1. umowa dzierżawna na lokal przy ul. Droga Lisia 1



Radca Prawny Urzędu Miejskiego przedstawił opinie prawną w sprawie interpretacji pojęcia „zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej” użytego w art.24 f ust.2 a ustawy o samorządzie gminnym - informacja ta stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.
Radny - Marek Rożek stwierdził, że w dokumentach Urzędu Miejskiego nie odnotowano zawieszenia działalności gospodarczej przez radnego - Mariusza Wasielewskiego.
Radny - Mariusz Wasielewski wyjaśnił, że nie prowadzi działalności gospodarczej i najprawdopodobniej na koniec miesiąca zrezygnuje z funkcji radnego.
Radny - Marek Rożek wnioskował o przekazanie przedstawionej opinii radcy prawnego tut. Urzędu celem konsultacji z innym radcą.
Burmistrz wyjaśnił, że wskazany dokument można udostępnić radnemu.
Na tym dyskusje zakończono.


  1. utrzymanie trzech klas pierwszych w SP w Borku Wlkp. w roku szkolnym 2003/2004



Przewodnicząca Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Spraw Socjalnych, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego - Róża Jędrosz przedstawiła decyzję tej komisji w w/w sprawie, a mianowicie:
„Członkowie Komisji wyrazili zgodę na utworzenie trzech klas pierwszych w tym jednej klasy integracyjnej. Jednak należy zwiększyć ilość uczniów z zewnątrz obwodu szkolnego w SP w Borku Wlkp. (np. przejście uczniów z Wygody), co spowoduje utrzymanie dodatku z tytułu racjonalizacji sieci szkolnej. Argumentem „za” jest zabezpieczenie dowozu dla uczniów z Wygody. Komisja zobowiązała do realizacji w/w zadania dyrektorów szkoły oraz kierownika ZEAS.”

Następnie Kierownik ZEAS w Borku Wlkp. przedstawiła informacje z narady dyrektorów szkół podstawowych dotyczącą „podbierania” uczniów z obwodu Szkoły Podstawowej Zalesie do Borku Wlkp.

Radny - Andrzej Kubiak uważa, że w/w sprawa prowadzi do likwidacji szkoły w Zalesiu. Wyraził oburzenie w związku z tą sprawą, dalej dodał, że nie dopuści do zamknięcia SP w Zalesiu.

Wicedyrektor SP w Borku Wlkp. wyjaśniła, że dzieci z miejscowości Wygoda oraz Ustronie mają dowóz do SP w Borku Wlkp. w związku z powyższym zaproponowano tym dzieciom naukę w szkole w Borku Wlkp.

Burmistrz uważa, że należy poinformować wszystkich mieszkańców o tym, że jest dowolność uczęszczania dzieci do szkół. Wyjaśnił, że sprawa oświaty musi być szczegółowo przeanalizowana, gdyż Gminę nie stać na utrzymanie takich szkół jak SP w Wycisłowie oraz w Zalesiu.

W dalszej części posiedzenia wicedyrektor SP w Borku Wlkp. wyjaśniła, że w związku z prośbą o utrzymanie trzech klas pierwszych w roku szkolnym 2003/2004 szkoła zgodnie z decyzją Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Spraw Socjalnych, Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego stara się o utworzenie klasy integracyjnej. W związku z tym posiada pisemnie wyrażoną zgodę przez rodziców dzieci pełnosprawnych na naukę w takiej klasie (wymagana liczba podpisów to 13 rodziców, szkoła ma 27). Jest również troje dzieci niepełnosprawnych, które będzie się uczyć w tej klasie (jedno dziecko już posiada wymagane orzeczenie, natomiast dwoje dzieci zostało skierowanych do poradni pedagogiczno - psychologicznej po konieczne orzeczenia).

Radny - Michał Dopierała zapytał, dlaczego dopiero w tym roku szkoła stara się o utworzenie klasy integracyjnej.
Alina Glapka - wicedyrektor szkoły wyjaśniła, że w związku z brakiem bazy lokalowej wcześniej było to niemożliwe, w budynku szkoły podstawowej mieściło się również gimnazjum.
W związku z brakiem ostatecznej decyzji Burmistrz proponował aby sprawa została jeszcze raz przeanalizowana na sesji Rady Miejskiej Borku Wlkp.

c) budowa drogi Zimnowoda - Góreczki

Burmistrz - Marian Jańczak wyjaśnił, że przeprowadził rozmowę z Burmistrzem Koźmina, który zadeklarował pomoc w realizacji w/w zadania.
Dalej dodał, że prawdopodobnie droga ta będzie realizowana w ramach funduszy FOGR.
Nikt głosu w tym temacie nie zabrał.


  1. budowa obwodnicy Borku Wlkp.



Burmistrz zwrócił się do członków Komisji o wskazanie środków w wysokości 700.000,- zł na budowę obwodnicy. Środki te nie były planowane w budżecie na 2003 rok, a są konieczne na wykup gruntów.
Członkowie Komisji wypowiedzieli się za koniecznością budowy obwodnicy. W celu poszukania środków proponowali przeanalizowanie dłużników gminy, sprzedaż obligacji gminnych lub zaciągnięcie niskooprocentowanych kredytów.


  1. modernizacja Szkoły Podstawowej w Borku Wlkp. - zakup pieca c.o.



Członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali zakup pieca c.o. do SP w Borku Wlkp. ze środków budżetu szkoły wcześniej zaplanowanych na inne zadania. Jeśli środki te okażą się niewystarczające Gmina dofinansuje w/w zadania.


  1. sprawa targowiska



Burmistrz wyjaśnił, że w związku z tym, że lokalizacja targowiska na rynku jest dużym utrudnieniem dla mieszkańców gminy należy przenieść je w inne miejsce. Dalej dodał, że w budżecie Gminy nie ma zabezpieczonych środków na budowę nowego targowiska. Wobec powyższego proponował, aby ogłoszono przetarg na zagospodarowanie targowiska przeznaczając pod to teren za piekarnią „Hast” w Borku Wlkp.
Członkowie Komisji poparli przedstawioną propozycję.


  1. modernizacja oświetlenia ulicznego



Przewodniczący Komisji przedstawił projekt umowy z Grupą Energetyczną ENEA S.A.w Poznaniu dotyczący wymiany oświetlenia ulicznego na terenie naszej gminy - umowa ta stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.
Członkowie Komisji pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt umowy.




Ad.3. Wolne głosy i wnioski.

W tym punkcie głos zabrał radny - Marek Rożek informując, że w związku z prowadzonym handlem na ul. Zdzieskiej w czasie odpustu boreckiego ( tj. w okresie od 1 do 2 lipca) należałoby ustawić toalety publiczne.
Burmistrz wyjaśnił, że jeżeli zostaną wskazane odpowiednie miejsca sprawa zostanie załatwiona pozytywnie.
Następnie wicedyrektor SP w Borku Wlkp. wyjaśniła, że w związku z wieloma uwagami dotyczącymi wyników kompetencji uczniów klas VI średnia wyniosła 27 punktów i jest to wynik dobry.
Przewodniczący Rady w imieniu mieszkańców miejscowości Lisia Góra wnioskował o ustawienie znaku ograniczenia prędkości do 40km/h.

Więcej wniosków nie zgłoszono.

Ad.4. Zakończenie.

Wobec realizacji porządku obrad oraz braku innych głosów Przewodniczący Komisji zakończyła posiedzenie.


Protokołowała Przewodniczący Komisji
Wiesława Wójcik Tomasz Pawlak




Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły komisji
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Wiesława Wójcik
Informację wprowadził: Mirosław Janowski
Opublikowany dnia: 2003-06-20
Wprowadzony do BIP dnia: 2015-08-06
Ilość zmian wpisu: 1 - pokaż poprzednie wersje


Powiadom o zmianach w tym dokumencie