Podstawa prawna

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2019 r., poz. 653 ze. zm.), rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji z dnia 7 stycznia 2020 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. z 2020 r., poz. 31)

 

Wymagane dokumenty

 

Opłaty

Brak opłat

 

Termin odpowiedzi

Nie później niż 30 dni od dnia złożenia wniosku

 

Jednostka odpowiedzialna

Urząd Miejski Borek Wielkopolski
ul. Rynek 1, pok. 4
Sylwia Konarczak, tel. +48 65 5176120

Tryb odwoławczy

Nadzór nad działalnością gmin w zakresie realizacji obowiązków związanych z wydawaniem dowodów osobistych sprawuje wojewoda.

 

Uwagi

Wniosek o wydanie/wymianę dowodu osobistego składa:

Osoba, dla której ma być wydany dowód osobisty (z wyjątkiem dzieci do lat 5) musi być obecna przy składaniu wniosku.

O niemożności złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą sie pokonać przeszkodą wnioskodawca powiadamia organ gminy, który zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie tego wniosku.

Dowód odbiera:


Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 5 roku życia, jest ważny przez okres 5 lat, a wydany osobie, która ukończyła 5 rok życia, jest ważny przez okres 10 lat od daty wydania dowodu osobistego.

Wniosek o wydanie/wymianę dowodu osobistego składa się:

Dowody osobiste wydane przed 1 marca 2015 r. zachowują ważność przez okres w nich określony, pod warunkiem że nie zachodzą ww. przesłanki do ich wymiany.

Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać ważny dowód osobisty.

Utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego zgłasza osobiście posiadacz dowodu, a w przypadku osoby nie posiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych – rodzic, opiekun prawny lub kurator tej osoby. Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego może dokonać pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym do dokonania zgłoszenia. Czynności tej dokonuje się w siedzibie dowolnej gminy lub dowolnemu konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć także w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy ePUAP. Do tego konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego na Platformie ePUAP lub bezpiecznego podpisu elektronicznego.