Strona główna » Dokumenty » Publicznie dostępny wykaz danych o środowisku » Publicznie dostępny wykaz danych o środowisku - formularz B - Decyzje i postanowienia, Wskazania lokalizacyjne » Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia "Budowa i przebudowa drogi gminnej od drogi wojewódzkiej nr 438 (od ulicy Koźmińskiej) do drogi powiatowej P4965."

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia "Budowa i przebudowa drogi gminnej od drogi wojewódzkiej nr 438 (od ulicy Koźmińskiej) do drogi powiatowej P4965."

Numer karty: 2008/B/2


DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację

przedsięwzięcia



Na podstawie art. 46a ust. 1 i 7 pkt 4, art.48 ust.2 pkt 1, art.56 ust. 1 - 8 ustawy z dnia
27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. nr 98, poz. 1071 z późn. zm.),
po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Gminę Borek Wlkp., ul. Rynek 1, 63-810 Borek Wlkp.

O r z e k a m


Określić środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia – Budowa
i przebudowa drogi gminnej od drogi wojewódzkiej nr 438 (od ul. Koźmińskiej) do drogi powiatowej P4965”


Charakterystyka całego przedsięwzięcia stanowi załącznik do niniejszej decyzji.


1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia.


Inwestycja obejmuje przebudowę jezdni i budowę ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku od ulicy Koźmińskiej w Borku Wlkp. do skrzyżowania przy pałacu w Karolewie, przebudowę jezdni i pasa awaryjnego wraz z odwodnieniem – do istniejącej kanalizacji deszczowej od skrzyżowania przy pałacu w Karolewie do remizy OSP w Karolewie, przebudowę jezdni, budowę ciągu pieszo – jezdnego wraz z odwodnieniem do istniejącej kanalizacji deszczowej na odcinku od remizy OSP w Karolewie do ulicy Droga Lisia w Borku Wlkp. oraz budowę jezdni wraz z budową kanału deszczowego na odcinku od ulicy Droga Lisia do drogi powiatowej nr P4965 w Borku Wlkp.


2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Obszar, na którym usytuowane będzie przedsięwzięcie stanowią działki zlokalizowane w miejscowości Borek Wlkp. i Karolew. Na terenie inwestycji przewiduje się wycinkę drzew znajdujących się w obrębie projektowanej drogi w ilości do 73 szt. Na terenie inwestycji nie ma parków narodowych i krajobrazowych. Ze względu na przyjętą nieinwazyjną technologię prowadzenia robót drogowych nie nastąpi wzrost szkodliwych dla środowiska oddziaływań. Wystąpi natomiast istotne ograniczenie hałasu, drgań i zapylenia środowiska w czasie eksploatacji jezdni o nowej nawierzchni. Zaś obniżenie oporów toczenia pojazdów pozwoli na dostrzegalne obniżenie emisji spalin do atmosfery.

Planowane przedsięwzięcie dotyczące miejscowości Borek Wlkp. usytuowane jest poza obszarami chronionymi ustanowionymi w oparciu o przepisy dotyczące ochrony przyrody, tj. Parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu, punktów archeologicznych, jak również poza obszarami sieci Natura 2000. Nie ma też informacji o prowadzeniu  na tym terenie prac wykopaliskowych. Z punktu widzenia ochrony dóbr materialnychi dziedzictwa kultury planowane przedsięwzięcie nie będzie miało niekorzystnego wpływu na otoczenie. Analizując informację środowiskową i opisane w niej zastosowania rozwiązań technicznych i bezpiecznych materiałów przy przebudowie drogi oraz zabezpieczeń chroniących środowisko, inwestycja ta nie spowoduje zagrożeń ani uciążliwości dla ludzi i środowiska na etapie realizacji.

 


3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia
w projekcie budowlanym.

Dla przedsięwzięcia nie przewiduje się specjalnych urządzeń chroniących środowisko.


4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych,
w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.


Planowana inwestycja nie zalicza się do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii.


5. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko
w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko.


Planowane przedsięwzięcie nie będzie wykazywało transgranicznego oddziaływania
na środowisko.


6. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania
w przypadku, o którym mowa wart. 135 ust l ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.).


Z przedstawionej informacji o planowanym przedsięwzięciu wynika, że nie ma potrzeby tworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.


7. Wnioskodawca jest zobowiązany do:


Uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu budowlanego – na podstawie ustawy
z dnia 07 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.).




Uzasadnienie


W związku z art. 46 ust. 1, art. 46A ust. 1 i 7 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Z 2008 Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) - Gmina Borek Wlkp.,
ul. Rynek 1, 63-810 Borek Wlkp. zwróciła się do Burmistrza Borku Wlkp.
z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie jezdni i budowie ścieżki pieszo – rowerowej na odcinku od ulicy Koźmińskiej do ulicy Pogorzelskiej w Borku Wielkopolskim.

Planowana inwestycja jest przedsięwzięciem znajdującym się na liście rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 09 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu
na środowisko (Dz. U. z 2004r. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) w § 3 ust. 1 pkt 56
i przewidzianym do przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

W toku postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcie:

w oparciu o art. 51 ust. 3 pkt 1 w. C ustawy – Prawo ochrony środowiska uzyskało opinie: Starosty Gostyńskiego (postanowienie z dnia 25 czerwca 2008r.
Nr OR.7633-60/08) oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu (postanowienie z dnia 08 lipca 2008r. Nr NS-71/2-33/08) o konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko.

Z uwagi na to, iż planowana inwestycja wymagała opracowania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, zgodnie z art. 53 ustawy Prawo ochrony środowiska w prowadzonym postępowaniu zapewniono udział społeczeństwa poprzez podanie do publicznej wiadomości informacji o zamieszczeniu w publicznie dostępnym wykazie danych wniosku o wydanie decyzji wraz z raportem oraz o możliwości składania uwag
i wniosków.

W trakcie postępowania wpłynęły uwagi mieszkańców miejscowości Karolew, którzy wnieśli w dniu 01 października 2008r. protest wobec zamiaru przebudowy drogi gminnej łączącej drogę wojewódzką nr 438 (od ulicy Koźmińskiej) z drogą powiatową P4965.
Z przeprowadzonej rozmowy z mieszkańcami Karolewa wynika, że obawiają się oni,
iż powstała droga w przyszłości stanie się obwodnicą Gostyń – Koźmin Wlkp. - Pogorzela,
a co za tym idzie wzrośnie ruch pojazdów, hałas, zapylenie i emisja spalin.

Z odbytego w dniu 03 października 2008 r. spotkania oraz z pisma złożonego dnia 31 października 2008r. przez Radę sołecką Karolewa wynika, że wielu mieszkańców, którzy złożyli swój podpis przeciw ww. inwestycji oświadczyło, że zostali mylnie poinformowani
i są zdecydowani wycofać swoje poprzednio deklarowane poparcie.


P o u c z e n i e


Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego
w Lesznie za pośrednictwem Burmistrza Borku Wlkp. w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Wniesienie odwołania wymaga uiszczenia opłaty skarbowej.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wiąże organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę obiektu budowlanego.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
nie rodzi praw do terenu oraz nie narusza prawa własności i uprawnień osób trzecich.

Decyzja nie uprawnia do wycinki drzew.

Niniejszą decyzję należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę; wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia,
w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.


Termin ten może ulec wydłużeniu o dwa lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz zmieniły się warunki określone w tej decyzji.

 


Załączniki:

Charakterystyka całego przedsięwzięcia.


Otrzymuje za dowodem doręczenia:

  1. Gmina Borek Wlkp.

    ul. Rynek 1

    63-810 Borek Wlkp.


Do wiadomości:

  1. Strony zostały powiadomione w oparciu o art. 49 KPA

  2. a/a




Załącznik do decyzji Nr OŚGK-7642/5/2008

z dnia 03 listopada 2008r.





Charakterystyka przedsięwzięcia



Inwestycja polega na budowie i przebudowie drogi gminnej od drogi wojewódzkiej nr 438 (od ul. Koźmińskiej) do drogi powiatowej P4965.

W ramach przedsięwzięcia planuje się etapowanie prac:

ETAP I – przebudowa jezdni i budowa ścieżki pieszo – rowerowej na odcinku od ulicy Koźmińskiej w Borku Wlkp. do skrzyżowania przy pałacu w Karolewie. Teren przeznaczony pod inwestycję położony jest w południowej części Borku Wlkp. w obrębie strefy przemysłowej. Planowana inwestycja to droga gminna klasy „Z” o nawierzchni bitumicznej. Na długości zakładu „MRÓZ” stan powierzchni można określić jako dobry, dalej do pałacu w Karolewie jako bardzo zły.

Projektowana ulica tworzy 2 skrzyżowania zwykłe typu „T”. Pierwsze z drogą wojewódzką 438, drugie z ul. Pogorzelską (droga powiatowa nr 4087 P). Planowane przedsięwzięcie dotyczy drogi gminnej klasy „Z” o nawierzchni bitumicznej.

Parametry przedsięwzięcia:

  • długość drogi – 780,85 m

  • szerokość drogi – 7 m

  • powierzchnia drogi – 5082,80 m2 (beton asfaltowy)

  • ścieżka pieszo-rowerowa – szerokość 2,5 m - jednostronna (kostka betonowa)

Dotychczasowy sposób wykorzystania jako drogi gminnej nie ulega zmianie. Wzdłuż północnej i południowej granicy pasa drogowego znajdują się drzewa. Konieczność poszerzenia jezdni ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego powoduje potrzebę wycięcia 65 szt. rosnących drzew po prawej stronie pasa.

Roboty drogowe prowadzone będą metodami tradycyjnymi. Jezdnia w technologii zmechanizowanej z wykorzystaniem maszyn drogowych. Ścieżka pieszo-rowerowa wykonywana będzie w technologii zmechanizowanej w zakresie podbudowy. Nawierzchnia z kostki betonowej układana będzie ręcznie. W ramach przedsięwzięcia wykonane zostanie również odwodnienie drogi i włączenie do istniejącej kanalizacji deszczowej.


ETAP IA - przebudowa jezdni i pasa awaryjnego wraz z odwodnieniem – do istniejącej kanalizacji deszczowej od skrzyżowania przy pałacu w Karolewie do remizy OSP
w Karolewie,. Teren przeznaczony pod inwestycję położony jest w Karolewie w obrębie zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej oraz strefy przemysłowej. Planowana inwestycja to droga gminna klasy „Z” o nawierzchni bitumicznej. Stan nawierzchni można określić jako zły. Projektowana ulica tworzy 2 skrzyżowania zwykłe typu „T”. Pierwsze skrzyżowanie znajduje się przy pałacu w Karolewie, drugie – przy remizie OSP
w Karolewie.

Parametry przedsięwzięcia:

  • długość drogi – 228 m

  • szerokość drogi – 7 m

  • powierzchnia drogi (jezdni) – 1457,91 m2 (beton asfaltowy)

  • pas awaryjny – szerokość 3 m (beton asfaltowy)

Dotychczasowy sposób wykorzystania jako drogi gminnej nie ulega zmianie. Nie zachodzi potrzeba wycinki drzew. Roboty drogowe prowadzone będą metodami tradycyjnymi. Jezdnia i pas awaryjny w technologii zmechanizowanej z wykorzystaniem maszyn drogowych. W ramach przedsięwzięcia wykonane zostanie również odwodnienie drogi i włączenie do istniejącej kanalizacji deszczowej.


ETAP II - przebudowa jezdni, budowa ciągu pieszo-jezdnego wraz z odwodnieniem do istniejącej kanalizacji deszczowej na odcinku od remizy OSP do ulicy Droga Lisia w Borku Wlkp. Teren przeznaczony pod inwestycję położony jest w południowej części Borku Wlkp. oraz w Karolewie w obrębie zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej. Planowana inwestycja to droga gminna klasy „Z” o nawierzchni bitumicznej. Stan nawierzchni można określić jako zły. Projektowana ulica tworzy skrzyżowanie zwykłe typu „T” z droga powiatową nr 4087P. Drugie skrzyżowanie jakie tworzy to skrzyżowanie zwykłe przelotowe z ulicą Droga Lisia (droga gminna).

Parametry przedsięwzięcia:

  • długość drogi – 399,85 m

  • szerokość drogi – 7 m

  • powierzchnia drogi (jezdni) – 2977,20 m2 (beton asfaltowy)

  • ciąg pieszo-jezdny – szerokość 3 m (kostka brukowa)

  • parking – szerokość 5 m (kostka brukowa)

Dotychczasowy sposób wykorzystania jako drogi gminnej nie ulega zmianie. Wzdłuż północnej i południowej granicy pasa drogowego znajdują się drzewa przeznaczone do wycinki (ok. 7 szt.). Roboty drogowe prowadzone będą metodami tradycyjnymi. Jezdnia w technologii zmechanizowanej z wykorzystaniem maszyn drogowych. W ramach przedsięwzięcia wykonane zostanie również odwodnienie drogi i włączenie do istniejącej kanalizacji deszczowej.


ETAP III - budowa jezdni wraz z budową kanału deszczowego na odcinku od ulicy Droga Lisia do drogi powiatowej nr P4965 w Borku Wlkp. Teren przeznaczony pod inwestycję położony jest w południowej części Borku Wlkp. w obrębie zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej. Planowana inwestycja to droga gminna klasy „Z” o nawierzchni bitumicznej. Projektowana ulica tworzy skrzyżowanie zwykłe typu „T” z drogą powiatową 4965 P. Drugie skrzyżowanie jakie tworzy, to skrzyżowanie zwykłe przelotowe z ul. Droga Lisia (droga gminna).


Parametry przedsięwzięcia:

  • długość drogi – 667,55 m

  • szerokość drogi – 7 m

  • powierzchnia drogi – 4608,67 m2 (beton asfaltowy)

  • budowa kanału deszczowego – Ø 315-400 mm.

Dotychczasowa droga stanowiła dojazd do pól, po przebudowie będzie elementem drogi zbiorczej, wyjazd na Gostyń. Ze względu bezpieczeństwa usunięte zostanie 1 drzewo znajdujące się w pasie drogowym. Roboty drogowe prowadzone będą metodami tradycyjnymi. Jezdnia w technologii zmechanizowanej z wykorzystaniem maszyn drogowych. W ramach przedsięwzięcia wykonane zostanie również odwodnienie drogi i zostanie zbudowany kanał deszczowy.


Na przebudowywanych odcinkach dróg przewiduje się wykonanie następujących prac związanymi z robotami ziemnymi:

korytowanie podłoża pod warstwy konstrukcyjne dobudowy na budowę i poszerzenie jezdni,

korytowanie związane z rozbudową (zmianą geometrii) przebudowywanych skrzyżowań,

przekopy związane z przełożeniem urządzeń obcych,

wykonanie infrastruktury technicznej

- zdjęcie warstwy humusu (projektowane chodniki).

     

Celem planowanej inwestycji jest wykonanie istniejącej nawierzchni bitumicznej, która obecnie jest w złym stanie technicznym, co poprawi komfort jazdy oraz warunki bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.




Informacje powiązane:




Wpis archiwalny - zobacz aktualny
Typ dokumentu: Publicznie dostępny wykaz danych o środowisku - formularz B - Decyzje i postanowienia, Wskazania lokalizacyjne
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Mirosław Twardowski
Informację wprowadził: Mirosław Janowski
Opublikowany dnia: 2008-11-03
Wprowadzony do BIP dnia: 2008-11-13