Strona główna » Dokumenty » Sprawy do załatwienia » Urząd Stanu Cywilnego » Zawarcie związku małżeńskiego przed duchownym (ślub konkordatowy)

Zawarcie związku małżeńskiego przed duchownym (ślub konkordatowy)


Wymagane dokumenty:

  1. Dokumenty tożsamości – do wglądu.

  2. Potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej. Jeśli małżeństwo zawierane będzie poza gminą Borek Wlkp. - potwierdzenie wpłaty dokonanej na konto urzędu właściwego dla miejsca zawarcia małżeństwa.

  3. Jeśli jest potrzebne – zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa.

  4. Obywatel polski, który zamierza wstąpić w związek małżeński, lecz nie posiada aktów stanu cywilnego sporządzonych w Rzeczypospolitej Polskiej, składa zagraniczny dokument stanu cywilnego lub inny dokument wydany w państwie, w którym nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego, potwierdzający urodzenie, a jeżeli osoba pozostawała uprzednio w związku małżeńskim - potwierdzający małżeństwo, wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie lub unieważnienie tego małżeństwa albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa.

  5. Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo składa:

    • odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim - odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa, jeżeli na podstawie pozostałych składanych dokumentów nie można ustalić danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa;

    • dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo, chyba że na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. - Prawo prywatne międzynarodowe jego możność zawarcia małżeństwa jest oceniana na podstawie prawa polskiego. Jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia tego dokumentu. W postępowaniu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia dokumentu sąd na podstawie właściwego prawa ustala, czy osoba ta może zawrzeć małżeństwo.

Opłaty:


  • 84 zł – opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa.

Opłaty można dokonać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Borku Wielkopolskim (wyłącznie płatność kartą) lub na konto Gminy Borek Wielkopolski – nr 36 8678 0005 0020 0200 0231 0024, w tytule wpisując, czego dana opłata dotyczy.

Miejsce złożenia dokumentów

  • Urząd Stanu Cywilnego w Borku Wielkopolskim, ul. Rynek 1, 63-810 Borek Wielkopolski, biuro numer 4.



Termin załatwienia sprawy:

W przypadku zmigrowanych do RSC aktów stanu cywilnego – dokumenty wydawane są niezwłocznie.


Tryb odwoławczy



Jeśli kierownik USC odmówi wydania zaświadczenia lub sporządzenia aktu małżeństwa zawartego przed duchownym, dostaniecie pisemną odmowę. Macie wtedy 14 dni na złożenie wniosku do sądu właściwego dla siedziby USC o rozstrzygnięcie, czy przyczyny podane przez kierownika USC uzasadniają jego odmowę. Jeśli odmowa kierownika USC wynika z orzeczenia sądu – nie możecie już złożyć wniosku do sądu o takie rozstrzygnięcie.

Uwagi

  • Jeżeli cudzoziemiec nie posługuje się językiem polskim, oświadczenia składa w obecności tłumacza. Wybór tłumacza oraz pokrycie kosztów jego wizyty w USC należą do nupturientów.

  • W ciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa duchowny przekaże do USC niezbędne dokumenty. Kierownik USC zarejestruje małżeństwo na ich podstawie.

  • Jeśli kobieta jest niepełnoletnia, ale ukończyła 16 lat – może wziąć ślub, jeżeli uzyska na to zgodę sądu.

  • Jeśli narzeczeni są ze sobą spowinowaceni – mogą wziąć ślub, jeżeli uzyskają na to zgodę sądu.

  • Jeśli osoba jest dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym — może wziąć ślub, jeżeli uzyska na to zgodę sądu.

  • Osoby całkowicie ubezwłasnowolnione nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego.

  • Jeśli ślub jest brany poza gminą Borek Wlkp., opłatę należy wpłacić na konto tego urzędu, który będzie sporządzał akt małżeństwa. Będzie to urząd stanu cywilnego właściwy dla miejscowości, w której brany będzie ślub.

  • Zaświadczenie jest ważne przez 6 miesięcy od dnia jego wystawienia.

  • Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym, muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.




Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.

  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Urząd Stanu Cywilnego
Kadencja: Kadencja VII (2014 - 2018)
Autor informacji: Jolanta Chudzińska
Informację wprowadził: Mirosław Janowski
Opublikowany dnia: 2016-01-27
Wprowadzony do BIP dnia: 2024-05-17
Ilość zmian wpisu: 2 - pokaż poprzednie wersje


Powiadom o zmianach w tym dokumencie