Strona główna » Dokumenty » Sprawy do załatwienia » Urząd Stanu Cywilnego » Zawarcie związku małżeńskiego przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Zawarcie związku małżeńskiego przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego


Wymagane dokumenty:

  1. Dokumenty tożsamości – do wglądu.

  2. Potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej.

  3. Jeśli jest potrzebne – zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa.

  4. Obywatel polski, który zamierza wstąpić w związek małżeński, lecz nie posiada aktów stanu cywilnego sporządzonych w Rzeczypospolitej Polskiej, składa zagraniczny dokument stanu cywilnego lub inny dokument wydany w państwie, w którym nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego, potwierdzający urodzenie, a jeżeli osoba pozostawała uprzednio w związku małżeńskim - potwierdzający małżeństwo, wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie lub unieważnienie tego małżeństwa albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa.

  5. Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo składa:

    • odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim - odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa, jeżeli na podstawie pozostałych składanych dokumentów nie można ustalić danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa;

    • dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo, chyba że na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. - Prawo prywatne międzynarodowe jego możność zawarcia małżeństwa jest oceniana na podstawie prawa polskiego. Jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia tego dokumentu. W postępowaniu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia dokumentu sąd na podstawie właściwego prawa ustala, czy osoba ta może zawrzeć małżeństwo.

Opłaty:


  • 84 zł – opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa;

  • 1 000 zł – opłata za ślub poza urzędem stanu cywilnego – na wniosek.

Opłaty można dokonać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Borku Wielkopolskim (wyłącznie płatność kartą) lub na konto Gminy Borek Wielkopolski – nr 36 8678 0005 0020 0200 0231 0024, w tytule wpisując, czego dana opłata dotyczy.

Miejsce złożenia dokumentów

  • Urząd Stanu Cywilnego w Borku Wielkopolskim, ul. Rynek 1, 63-810 Borek Wielkopolski, biuro numer 4.



Termin załatwienia sprawy:

W przypadku zmigrowanych do RSC aktów stanu cywilnego – zapewnienia sporządzane są niezwłocznie. Akt małżeństwa zostaje sporządzony po zawarciu małżeństwa.


Uwagi

  • Małżeństwo może zostać zawarte po upływie miesiąca od daty złożenia zapewnienia o tym, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

  • W dniu zawarcia małżeństwa narzeczeni oraz pełnoletni świadkowie przedstawiają dokumenty tożsamości. Jeżeli chociaż jedna z tych osób nie zna języka polskiego nupturienci muszą zapewnić tłumacza.

  • Jeśli kobieta jest niepełnoletnia, ale ukończyła 16 lat – może wziąć ślub, jeżeli uzyska na to zgodę sądu.

  • Jeśli narzeczeni są ze sobą spowinowaceni – mogą wziąć ślub, jeżeli uzyskają na to zgodę sądu.

  • Jeśli osoba jest dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym — może wziąć ślub, jeżeli uzyska na to zgodę sądu.

  • Osoby całkowicie ubezwłasnowolnione nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego.


Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.

  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

  3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.




Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Urząd Stanu Cywilnego
Kadencja: Aktualna kadencja (2024 - 2029)
Autor informacji: Chudzińska Jolanta
Informację wprowadził: Mirosław Janowski
Opublikowany dnia: 2024-05-17
Wprowadzony do BIP dnia: 2024-05-17
Ilość zmian wpisu: 2 - pokaż poprzednie wersje


Powiadom o zmianach w tym dokumencie