Strona główna » Dokumenty » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr 26 z dnia 17.03.2005 r.

Protokół nr 26 z dnia 17.03.2005 r.


Protokół Nr XXVI/2005

z sesji Rady Miejskiej Borku Wlkp.

odbytej w dniu 17 marca 2005 roku

w godz. od 1600 do 1945

 

W sesji uczestniczyło 14 radnych (ustawowo 15 radnych) – lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu, nieobecny radny - Andrzej Kubiak.

W sesji uczestniczyli: Burmistrz Borku Wlkp.- Marian Jańczak, Zastępca Burmistrza – Elżbieta Pawlak, Dyrektor MGZG w Borku Wlkp. – Leszek Dajewski, kierownicy jednostek podporządkowanych, dyrektorzy szkół

i przedszkoli, radni powiatowi, sołtysi oraz mieszkańcy miasta - lista obecności stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

Ad.1. Otwarcie obrad.

Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady – Roman Kręciołek, który powitał wszystkich radnych oraz gości.

Następnie stwierdził, że w sesji uczestniczy 13 radnych (nieobecny radny – Tomasz Szczepaniak), co stanowi quorum, przy którym Rada może obradować

i podejmować prawomocne uchwały.

Ad.2. Ustalenie porządku obrad.

Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Ustalenie porządku obrad.

Przyjęcie protokołu z XXV sesji Rady.

Sprawozdanie z działalności Rady Powiatu.

Sprawozdanie z działalności Burmistrza Borku Wlkp.

Gratulacje z okazji 40-lecia sprawowania funkcji sołtysa.

Zapytania i interpelacje radnych.

Podjęcie uchwał w sprawie:

uchwalenia budżetu gminy na rok 2005

przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego

odwołania Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego

nadania imienia Szkole Podstawowej w Wycisłowie

regulaminu udzielania pomocy materialnej dla uczniów

rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami na rok 2005

zmiany wynagrodzenia Burmistrza Borku Wlkp.

Udzielenie odpowiedzi na zapytania radnych.

Wolne głosy i wnioski.

Zakończenie.

Po przedstawieniu porządku obrad Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi.

Nikt z radnych nie zgłosił zastrzeżeń.

W związku z powyższym przedstawiony wcześniej porządek sesji został przyjęty do realizacji.

Ad.3. Przyjęcie protokołu z XXV sesji Rady.

Przewodniczący Rady – Roman Kręciołek stwierdził, że radni mieli możliwość zapoznania się z treścią protokołu przed sesją, w związku z czym prosił o przegłosowanie jego przyjęcia.

Za przyjęciem protokołu z XXV sesji Rady głosowało 13 radnych, nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosowania.

Ad.4. Sprawozdanie z działalności Rady Powiatu.

Powyższe sprawozdanie złożył radny powiatu – Janusz Sikora, stanowi ono załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

Radny powiatu dodał także, że Starostwo Powiatowe pozyskaną druga karetkę pogotowia skierowało do Krobi, natomiast radni powiatu wnioskują, aby tę karetkę przekazać do Ponieca lub Borku Wlkp., ostateczna decyzja ma być podjęta w lipcu br.

Radni Rady Miejskiej Borku Wlkp. wypowiedzieli się za tym, aby w Borku Wlkp. była również karetka pogotowia, zobowiązali Burmistrza do pokierowania sprawą w tym kierunku.

Radny Powiatu – Grzegorz Marszałek stwierdził, że należy czynić starania

o pozyskanie trzeciej karetki i umieszczenie jej w Borku Wlkp.

Następnie Przewodniczący Rady wnioskował o odkrzaczenie dróg powiatowych Cielmice – Siedmiorogów Drugi oraz Karolew – Siedmiorogów Pierwszy.

Radny powiatu – Grzegorz Marszałek wyjaśnił, że zostało zakupione urządzenie do odkrzaczania dróg, które przekazano do Rejonu Dróg Powiatowych

w Gostyniu. W najbliższym czasie zostanie powołana stosowna brygada do realizacji tych zadań.

Innych uwag nie zgłoszono.

Ad.5. Sprawozdanie z działalności Burmistrza Borku Wlkp.

Burmistrz przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności, które stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

Następnie Burmistrz poinformował, że w dniu 12 marca 2005 roku w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się uroczysty finał IV edycji konkursu "Wielkopolski rolnik Roku 2004" pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Stefana Mikołajczaka

Wśród 101 gospodarstw zgłoszonych do konkursu Kapituła wyłoniła 16 nominowanych, w tym 8 laureatów zostało uhonorowanych tytułem Wielkopolskiego Rolnika Roku 2004 oraz Statuetką "SIEWCY"

Wśród nominowanych gospodarstw w kategorii produkcja ogólorolna z terenu gminy Borek Wlkp. został radny- Michał Dopierała.

W uroczystym zakończeniu konkursu w imieniu Burmistrza wzięła udział Wiceburmistrz - Elżbieta Pawlak, honorując naszego rolnika wiązanką kwiatów oraz listem gratulacyjnym.

Burmistrz przedstawił również informację dotyczącą utrzymania dróg powiatowych na terenie naszej gminy. Uważa, że należy prowadzić starania

o przejęcie dróg powiatowych położonych na terenie Borku Wlkp. (np. ul. Konopnickiej i innych ulic) w majątek gminy. Następnie przedstawił kolejność odśnieżania poszczególnych dróg oraz wyjaśnił, że w związku z nadmiernymi opadami śniegu Miejsko - Gminny Zakład Gospodarczy w Borku Wlkp. nie mógł bezpośrednio odśnieżać dróg, apelował do wszystkich o cierpliwość

w takich sytuacjach.

Poinformował także o powstającym Stowarzyszeniu sołtysów, dodał także, że jeżeli sołtysi z terenu naszej gminy wyrażą wolę przystąpienia do stowarzyszenia zostanie zorganizowane spotkanie w tym temacie.

Burmistrz zwrócił się także do sołtysa z Bruczkowa, który udzielił wywiadu do prasy dotyczącego wskazania drogi prywatnej w tejże miejscowości jako niemodernizowanej drogi gminnej.

Burmistrz ustosunkował się także do uwag radnych zgłaszanych na posiedzeniach komisji. Stwierdził, że dochody gminy ze sprzedaży mienia komunalnego np. w Zalesiu, to środki ze spłaty na raty należności wieloletniego wykupu mieszkań. Dodał także, że planowana budowa drogi Zimnowoda –

Góreczki jest konieczna w związku z dowozem uczniów do szkoły

w Zimnowodzie.

Następnie poinformował, że planowana modernizacja ulicy Mickiewicza

i Asnyka będzie realizowana po uzyskaniu dofinansowania z programu SPOR. Jeśli takich środków Gmina nie otrzyma wówczas zaplanowana w budżecie

na rok 2005 kwota zostanie przeznaczona na remont drogi w Borku Wlkp. za parkiem.

Burmistrz poinformował także, że zostanie dofinansowana budowa chodnika przy drodze powiatowej w Koszkowie ( w formie robocizny wykonanej przez Miejsko – Gminny Zakład Gospodarczy w Borku Wlkp.)

Dodał również, że Gmina prowadzi działania w kierunku wnioskowanego przez radnych budowy chodnika na cmentarz w Borku Wlkp.

W dalszej części swej wypowiedzi Burmistrz poinformował, że Gmina podpisała umowę na budowę chodnika przy ulicy Kilińskiego na mocy tej umowy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych w Poznaniu zabezpiecza potrzebny do wykonania tego zadania materiał.

Następnie Przewodniczący Rady udzielił głosu sołtysowi wsi Bruczków, który ustosunkował się do wypowiedzi Burmistrza w sprawie artykułu w gazecie. Sołtys poinformował, że redaktor opierał się na anonimowym donosie mieszkańca tejże wsi.

Burmistrz uważa, że mieszkańcy wsi zostali wprowadzeniu w błąd i zobowiązał sołtysa wsi Bruczków do sprostowania artykułu.

W dalszej części głos zabrał sołtys wsi Dabrówka – Sylwester Celka wnioskując o podanie wszystkim sołtysom szczegółowych danych firmy odbierającej padłe zwierzęta od rolników. Apelował także o bieżące odśnieżanie dróg uzasadniając to utrudnieniem dowożenia dzieci do szkoły.

Burmistrz poinformował, że Inspektor Urzędu Miejskiego – Andrzej Mike przekaże wszystkim sołtysom adres tejże firmy.

W tym punkcie wręczono także listy gratulacyjne osobom, które pomagały

w zorganizowaniu wypoczynku dzieciom w okresie ferii zimowych.

Teresie Janickiej – katechetce SP w Borku Wlkp.

Reginie Kot – nauczycielce SP w Borku Wlkp.

Ks. Proboszczowi oraz ks. Sławomirowi Pawlickiemu Parafii w Borku Wlkp.

Dyrektorowi M-GOK oraz dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Borku Wlkp.

Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu w Borku Wlkp.

SP w Borku Wlkp.,

SP W Wycisłowie,

SP w Zalesiu,

Zespołowi Szkół w Borku Wlkp.

10)oraz Zespołowi Szkół SP i Gimnazjum w Zimnowodzie

Kolejną sprawą poruszoną na sesji było zagospodarowanie pomieszczeń po byłym ośrodku zdrowia w Borku Wlkp.

W tej sprawie głos zabrał Komendant Powiatowej Policji w Gostyniu – Tadeusz Prokop, zwracając się z prośba o zmianę lokalizacji Rewiru Dzielnicowych

w Borku Wlkp. do pomieszczeń po byłym ośrodka zdrowia. Wniosek swój uzasadnił tym, że wskazane pomieszczenia ułatwią szeroką informatyzację oraz pracę policji.

Następnie na wniosek Przewodniczącego Rady do kontaktu w tej sprawie wyznaczył Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Borku Wlkp.

Po czym Burmistrz poinformował, że wnioskowane pomieszczenia dla policji to trzy pokoje po prawej stronie lokalu (bez toalet). Po czym zwrócił się do radnych o przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie.

Radny – Jerzy Prałat poinformował, że zna dotychczasowe warunki pracy policji w Borku Wlkp., wobec powyższego wnioskował o pozytywne rozpatrzenie sprawy.

Radny – Kazimierz Banaś poparł stanowisko przedmówcy, jednak zwrócił uwagę, że w związku z zawartą umowy ze Spółką ”Zdrowie” w Borku Wlkp.

do końca br spółka winna płacić czynsz za lokal.

W tym temacie głos zabrał Burmistrz informując, że w obecnym czasie spółka wywiązuje się z umowy, jeśli jednak Gmina wynajmie lokal, czynsz uiszczać będzie obecny wynajmujący.

Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada nie powinna mieć większych uwag

i przychyli się do przedstawionego wniosku.

Wiceprzewodniczący – Marek Rożek uważa, że pozostałe pomieszczenia wystarczą na zatrudnienie innej spółki świadczącej usługi zdrowotne w tym lokalu.

Wypowiedz tą uzupełniła Wiceburmistrz – Elżbieta Pawlak informując, że proponowany podział lokalu gwarantuje działalność lekarską. Dodała także, że Gmina czyni starania w tym kierunku.

Nikt z radnych nie wypowiedział się negatywnie w sprawie wydzielenia pomieszczeń dla policji.

 

 

 

 

Ad.6. Gratulacje z okazji 40-lecia sprawowania funkcji sołtysa.

W tym punkcie Przewodniczący Rady wraz z Burmistrzem złożyli gratulacje sołtysowi wsi Skoków – Władysławowi Szymczakowi za wieloletnią pracę i sprawowanie funkcji sołtysa.

Ad.7. Zapytania i interpelacje radnych.

Wiceprzewodniczący Rady – Marek Rożek przypomniał, że Gmina Borek Wlkp. przekazała Gminie żydowskiej cmentarz oraz zastępcze grunty, jednak wnioskował o odpowiedz pisemną na pytanie: kto w imieniu gminy żydowskiej przejął te grunty, w jaki sposób sprawdzono wiarygodność przedstawicieli bądź przedstawiciela Gminy Żydowskiej, ich prawa do tych gruntów. Następnie stwierdził, że pracownik Urzędu Miejskiego w Borku Wlkp. zapytany w tej sprawie podał nr telefonu do pana Różańskiego z Warszawy – jako osoby która tę sprawę załatwiała. Wiceprzewodniczący poinformował, że pod wskazanym nr tel. pani poinformowała, że to nie jest Gmina Żydowska tylko fundacja ochrony dziedzictwa i kultury żydowskiej, a w statucie tej fundacji jest zapis ”ochrona cmentarzy i synagog”, jednak obiekt synagogi u nas nie istnieje. Następnie prosił o odpowiedz czy fundacja miała prawo przejąć grunty. Wiceprzewodniczący uważa, że sprawę należy sprawdzić, ponieważ

w przypadku niezgodności faktów Gmina ma prawo wskazane grunty odzyskać.

Obecny radny – Tomasz Szczepaniak.

Ad.8. Podjęcie uchwał w sprawie:

uchwalenia budżetu gminy na rok 2005

Wiceprzewodniczący Rady – Marek Rożek przedstawił projekt uchwały

w powyższej sprawie.

Następnie Wiceprzewodniczący Rady prosił o wyjaśnienie zaplanowanej

w wykazie inwestycji jednostek budżetowych finansowanych z budżetu miasta

i gminy, dział 801 – termomodernizacja zespołu budynków szkolnych

z przebudowa kotłowni kwoty 2.405.000,- zł, gdyż do przetargu na w/w zadanie podano kwotę 2.300.000,- zł.

Wyjaśnień w tym temacie udzielił Burmistrz informując, że do wartości inwestycji należy doliczyć koszt przyłącza gazowego oraz nadzór inwestorski nad budową.

Sołtys wsi Ustronie – Sylwester Celka zwrócił uwagę na bardzo wysoką podwyżkę za odbiór odpadów komunalnych. Dodał także, że w wioskach są duże różnice w czasie załączania się lamp ulicznych.

Burmistrz poinformował, że w tej sprawie zostało wystosowane pismo do energetyki.

W temacie odpadów komunalnych głos zabrał Przewodniczący Rady informując, że Rada Miejska Borku Wlkp. preferuje segregacje i nieodpłatne oddanie odpadów komunalnych.

Dyrektor Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarczego w Borku Wlkp. – Leszek Dajewski poinformował, że Zakład będzie prowadził sprzedaż worków na odpady komunalne w cenie 4,5 lub 5,0 zł.

Innych uwag nie zgłoszono, wobec powyższego Przewodniczący Rady zarządził głosowanie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, nikt nie wstrzymał się

od głosowania i nikt nie był przeciwny.

Uchwała Nr XXVI/179/2005 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 5

do niniejszego protokołu.

przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego

Projekt uchwały w powyższej sprawie przedstawił Wiceprzewodniczący Rady – Marek Rożek.

Radna – Róża Jędrosz wnioskowała o wpisanie do Planu Rozwoju Lokalnego budowy sali środowiskowej w Wycisłowie.

Radny – Michał Dopierała uważa, że szkoła w Wycisłowie też może służyć jako świetlica.

Radny – Marek Rożek stwierdził, że PRL to tylko projekt i nie widzi przeszkody zaplanowania tego zadania.

Następnie Przewodniczący Rady prosił o przegłosowanie zgłoszonego wniosku.

Za zaplanowaniem budowy świetlicy w Wycisłowie głosowało 13 radnych,

1 radny wstrzymał się od głosowania, nikt nie był przeciwny.

Po czym przegłosowano projekt uchwały w powyższej sprawie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się

od głosowania, nikt nie był przeciwny.

Uchwała Nr XXVI/180/2005 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 6

do niniejszego protokołu.

odwołania Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego

Wiceprzewodniczący Rady – Marek Rożek przedstawił projekt uchwały

w powyższej sprawie.

W tym punkcie Przewodniczący Rady podziękował za wkład pracy pracownikowi Urzędu Miejskiego – Mieczysławie Świdurskiej.

PO czym zarządził głosowanie przedstawionego projektu uchwały.

Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, nikt nie wstrzymał się

od głosowania i nikt nie był przeciwny.

Uchwała Nr XXVI/181/2005 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 7

do niniejszego protokołu.

nadania imienia Szkole Podstawowej w Wycisłowie

Projekt uchwały w powyższej sprawie przedstawiła Wiceprzewodniczący Rady – Marek Rożek.

Nikt nie zgłosił zastrzeżeń, wobec powyższego Przewodniczący Rady zarządził głosowanie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, nikt nie wstrzymał się

od głosowania i nikt nie był przeciwny.

Uchwała Nr XXVI/182/2005 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 8

do niniejszego protokołu.

regulaminu udzielania pomocy materialnej dla uczniów

Wiceprzewodnicząca Rady – Regina Kot przedstawiła projekt uchwały

w powyższej sprawie.

Radni nie zgłosili żadnych uwag, wobec powyższego przystąpiono do głosowania.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, nikt nie wstrzymał się

od głosowania i nikt nie był przeciwny (nieobecny radny – Kazimierz Banaś).

Uchwała Nr XXVI/183/2005 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokołu.

rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami na rok 2005

Projekt uchwały w powyższej sprawie przedstawił Wiceprzewodniczący Rady – Marek Rożek

Uwag nie zgłoszono, wobec powyższego Przewodniczący Rady zarządził głosowanie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, nikt nie wstrzymał się

od głosowania i nikt nie był przeciwny (nieobecny radny – Zygmunt Klonowski).

Uchwała Nr XXVI/184/2005 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 10

do niniejszego protokołu.

zmiany wynagrodzenia Burmistrza Borku Wlkp.

Przewodniczący Rady – Roman Kręciołek przedstawił projekt uchwały

w powyższej sprawie, następnie wyraził nadzieję, że Burmistrz zadania powierzone wykona i wnioskuje o przyznanie dodatku specjalnego.

Radni Michał Dopierała, Kazimierz Banaś, Róża Jędrosz oraz Regina Kot uważają, że należy przyznać Burmistrzowi dodatek specjalny.

Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 3 radnych wstrzymało się

od głosowania, nikt nie był przeciwny.

Uchwała Nr XXVI/185/2005 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 11

do niniejszego protokołu.

zmiany uchwały Nr V/29/1999 Rady Miejskiej Borku Wlkp. z dnia 11 lutego 1999 roku w sprawie ustanowienia “Dni Borku Wlkp.”

Wiceprzewodniczący Rady – Marek Rożek przedstawił projekt uchwały.

Radny – Jerzy Prałat wnioskował aby obchodni “Dni Borku Wlkp.” odbywały się na przełomie czerwca i lipca.

Radny Powiatu – Janusz Sikora uważa, że koniec roku szkolnego to odpowiedni czas, dla zaangażowania się dzieci w organizacje obchodów.

Następnie Przewodniczący Rady zarządził głosowanie projektu uchwały

w powyższej sprawie.

Za przyjęciem uchwały nie głosował żaden radny, 2 radnych wstrzymało się

od głosowania, 12 radnych było przeciwnych.

Wobec powyższego Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała nie została podjęta.

likwidacji środka specjalnego jednostki budżetowej – Szkoła Podstawowa w Borku Wlkp.

Projekt uchwały w powyższej sprawie przedstawiła Wiceprzewodnicząca Rady – Regina Kot.

Nikt nie zgłosił zastrzeżeń, wobec powyższego Przewodniczący Rady zarządził głosowanie.

 

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, nikt nie wstrzymał się

od głosowania, nikt nie był przeciwny (nieobecny radny – Kazimierz Banaś).

Uchwała Nr XXVI/186/2005 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 12

do niniejszego protokołu.

likwidacji środka specjalnego jednostki budżetowej

Wiceprzewodniczący Rady – Marek Rożek przedstawił projekt uchwały

w powyższej sprawie.

W tym temacie uwag nie zgłoszono, wobec powyższego Przewodniczący Rady zarządził głosowanie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, nikt nie wstrzymał się

od głosowania, nikt nie był przeciwny (nieobecny radny – Kazimierz Banaś).

Uchwała Nr XXVI/187/2005 w w/w sprawie stanowi załącznik nr 13

do niniejszego protokołu.

Ad. 9. Udzielenie odpowiedzi na zapytania radnych.

Burmistrz poinformował, że odpowiedź na zgłoszone przez Wiceprzewodniczącego Rady - Marka Rożka pytanie zgodnie z wnioskiem zostanie udzielona w formie pisemnej.

Ad.10.Wolne głosy i wnioski.

Sołtys wsi Bruczków poinformował władze gminy o powstających dzikich wysypiska odpadów komunalnych (po budynku gospodarczym PGR, za budynkiem oficyny oraz w rowach).

Radny – Michał Dopierała zapytał, czy jest możliwość dowozu autobusem szkolnym pięciu dzieci z Głosin do szkoły.

Burmistrz wyjaśnił, że dowożenie uczniów do szkół jest w kompetencji dyrektora szkoły oraz kierownika Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół w Borku Wlkp.

Radna – Róża Jędrosz poinformowała o rozpoczęciu programu realizowanego przy stołówkach szkolnych pt. ”Napełniamy talerze”. Prosiła

o podziękowanie intendentce szkolnej – Ewie Ratajczak oraz sołtysom za włączenie się do akcji.

 

 

 

 

Ad.11. Zakończenie.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad oraz brakiem innych głosów Przewodniczący Rady – Roman Kręciołek zakończył XXVI sesję Rady Miejskiej Borku Wlkp.

 

Protokołowała Przewodniczący Rady

Wiesława Wójcik Roman Kręciołek


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Mirosław Janowski
Informację wprowadził: Mirosław Janowski
Opublikowany dnia: 2005-03-17
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie