Protokół nr 6/2003 z posiedzenia
Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska
odbytego w dniu 20 czerwca 2003 roku
W posiedzeniu udział wzięli: członkowie Komisji, Przewodniczący Rady - Roman Kręciołek, Burmistrz Borku Wlkp. - Marian Jańczak, Inspektor ds. Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego - Mirosław Twardowski oraz Inspektor Urzędu Miejskiego - Andrzej Mike - lista obecności stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.
Porządek obrad:
a) udrożnienie rowu w Wycisłowie.
Ad. 1.Otwarcie posiedzenia.
Otwarcia posiedzenia dokonał Przewodniczący Komisji - Michał Dopierała. Przedstawił porządek obrad, który przyjęto bez zmian.
Ad.2. Rozpatrzenie pism i wniosków.
Członkowie Komisji zaproponowali aby oprócz miejscowości wykazanych w Programie Wodno - Ściekowym Gminy Borek Wlkp. takich jak: Dąbrówka, Dorotów, Frasunek, Grodnica, Liż, Maksymilianów, Osówiec, Siedmiorogów Pierwszy, Stawiszyn , Studzianna, Ustronie, Wroniny, Zacisze i Wygoda zgłosić również wieś Skokówko w związku z bardzo dużym oddaleniem tej miejscowości od oczyszczalni.
Przewodniczący Komisji poinformował, że z częścią dłużników przeprowadził rozmowy, w których zadeklarowali spłatę zadłużenia do końca lipca br.
Członkowie Komisji zadecydowali aby przed odcięciem wody i skierowaniem sprawy do sądu poszczególnym dłużnikom przeprowadzić z nimi rozmowy. Jeśli jednak to nie odniesie żadnego skutku, wodę należy odciąć jednak zabezpieczyć dostęp do wody.
Członkowie Komisji stwierdzili, że w dniu dzisiejszym Gmina nie dysponuje gruntami pod budowę restauracji, jednak możliwość ta zaistnieje po wybudowaniu obwodnicy. Wówczas w tej sprawie zostanie ogłoszony przetarg.
Natomiast budowę sieci sklepów oraz punktu skupu trzody chlewnej zaopiniowano pozytywnie.
Negatywną opinię członkowie Komisji wyrazili w stosunku do budowy fermy zarodowej trzody chlewnej ze względu na brak możliwości.
Komisja zapoznała się z warunkami uprawy tej rośliny.
Ad.3. Sprawy bieżące gminy:
Inspektor Urzędu Miejskiego - Andrzej Mike wyjaśnił, że w związku z zapchaniem przepustu pod drogą polną na działce geodezyjnej Nr 19 przez Józefa Koniecznego zam. Wycisłowo do WIOŚ w Poznaniu delegatura w Lesznie wpłynęła interwencja od Stefanii Piechy zam. Wycisłowo o udrożnienie rowu melioracyjnego oraz odcięcie ścieków od mieszkańców wsi Wycisłowo, które prawdopodobnie odprowadzane są do rowu melioracyjnego. Dalej dodał, że w związku ze stwierdzoną sytuacją Burmistrz Borku Wlkp. wydał decyzję nakazując Józefowi Koniecznemu usunięcie przeszkód, zmian w odpływie wody oraz usunięcia zwałów obornika na drodze. Decyzję tą uchyliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lesznie ze względu na uchybienia formalne nie negując merytorycznej strony decyzji.
Następnie Inspektor UM - Andrzej Mike wyjaśnił, że w dniu 27 marca br. została przeprowadzona lustracja, która wykazała, że Józef Konieczny nie udrożnił zapchanego przepustu i nie usunął zwałów obornika. Przeprowadzona kontrola podłączenia przez mieszkańców do kanalizacji burzowej ścieków bytowych, co sugerował Józef Konieczny nie została potwierdzona. Na działce Piechów powstało rozlewisko wody, co uniemożliwiało rozpoczęcie prac polowych i wymoknięcie zasianego zboża. Po przeprowadzonej kontroli Józef Konieczny w złośliwy sposób zapchał przepust pod drogą asfaltową słomą i kamieniami tworząc z rowu melioracyjnego bezodpływowy zbiornik, gdzie następują procesy gnilne. Pan Konieczny mimo wezwań nie podjął działań w celu udrożnienia rowu.
Burmistrz wnioskował do członków komisji o rozważenie sprawy i podjęcie decyzji.
Rozważano różne rozwiązania. Między innymi zarurowanie odcinka za rowem melioracyjnym, jednak ze względu na duże koszty odstąpiono od tego.
Członkowie Komisji stwierdzili, że w związku z tym, że jest to rów melioracyjny, Gmina winna dopilnować aby płynęły nim tylko wody opadowe.
Burmistrz zwrócił się do członków Komisji o wskazanie środków w wysokości 700.000,- zł koniecznych do wykupu gruntów pod budowę obwodnicy. Środki te nie były planowane w budżecie na 2003 rok. Dalej dodał, że jeśli Gmina takie środki zabezpieczy obwodnica Borku Wlkp. zostanie wybudowana w roku 2004, jeśli nie inwestycja ta zostanie oddalona na co najmniej trzy lata.
Członkowie Komisji wypowiedzieli się za koniecznością budowy obwodnicy, jednak nie wskazano źródła sfinansowania wskazanych kosztów.
Ad.4. Wolne głosy i wnioski.
W tym punkcie nikt głosu nie zabrał.
Ad.4. Zakończenie.
Wobec realizacji porządku obrad oraz braku innych głosów Przewodniczący Komisji - Michał Dopierała zakończył posiedzenie.
Protokołowała Przewodniczący Komisji
Wiesława Wójcik Michał Dopierała