Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2022 r., poz. 671 ze zm.), Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lutego 2019 r. w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego (Dz.U. z 2022 r., poz. 1431)
formularz zgłoszenia zawieszenia lub formularz zgłoszenia cofnięcia zawieszenia,
inny dokument tożsamości, na przykład paszport.
Brak opłat
Niezwłocznie
Urząd Miejski w Borku Wielkopolskim
Rynek 1, pok. 4
Tomaszewska Kamila, tel. +48 65 5716120 wew. 20
Robaszyńska Dominika, tel. +48 65 5716120 wew. 39
Ważność dowodu osobistego można zawiesić na 14 dni kalendarzowych. W momencie gdy dowód osobisty się odnajdzie, należy od razu cofnąć zawieszenie. Jeśli zawieszenie nie zostanie cofnięte w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia zawieszenia, dowód zostanie unieważniony.
Zawieszony dowód osobisty jest czasowo nieważny, co jednocześnie oznacza, że zostają zawieszone wszystkie certyfikaty zamieszczone w warstwie elektronicznej dowodu. Nie można używać dowodu w tym czasie. Wszystkie przypadki użycia dowodu w czasie zawieszenia będą nieważne, nawet po cofnięciu zawieszenia.
Cofnięcie zawieszenia dowodu osobistego oznacza, że dowód i wszystkie certyfikaty zamieszczone w warstwie elektronicznej dowodu, na przykład certyfikat podpisu osobistego, odzyskują ważność.
Zawiesić dowód lub cofnąć zawieszenie dowodu osobistego może każdy, kto ma dowód z warstwą elektroniczną (e-dowód) wydany po 4 marca 2019 roku.
Formularz zgłoszenia zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, a także w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy ePUAP. Do tego konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego na Platformie ePUAP lub bezpiecznego podpisu elektronicznego.